روزِ بندر انزلی

 

1⃣       مهر ماه سال 93 ، بندر انزلی
گروهی از مدیران شهری ، نظامی ،انتظامی و ... در جلسه ای به ریاست امام جمعه شهرستان بندر انزلی، تصمیم بر نامگذاری یک روز به نام "روز شهرستان بندر انزلی" گرفتند. بعد از اتمام جلسه  و خبرهایی که بر روی خروجی سایت ها قرار گرفت، مشخص شد که روز 23 مهر ماه  به عنوان روز بندر انزلی انتخاب شده است. در خبر مربوط به این اتفاق آمده ست که : در تاریخ ۲۳ مهرماه ۵۸ اطلاع رسانی نامناسب استانداری گیلان از تصمیمات جدید اتخاذ شده مرتبط با صید، موجبات اعتراض صیادان انزلی به اداره شیلات را فراهم میسازد که تجمع مسالمت آمیز صیادان در مقابل اداره شیلات در نهایت با سوء استفاده ضدانقلاب به واقعه ای خونین و درگیری مسلحانه منتهی میگردد و فضای شهر را ملتهب میسازد. در جریان این درگیری ها علی صیاد رودکار، جعفر سماک، نادر صفایی، محمد تقی شفیعیان و امیر برجی، به شهادت می رسند.

2⃣      دی ماه سال 93  ، رشت
علیرضا حسنی، رییس کارگروه تخصصی انتخاب روز رشت، در مصاحبه ای با رسانه های استان، از انتخاب روز 12 دی ، به عنوان روز رشت خبر داد. شهر رشت 457 سال قبل در چنین روزی به عنوان مرکز استان انتخاب شده است. این نامگذاری بعد از برگزاری چندین جلسه با دانشگاهیان، مفاخر ، نخبگان و انتشار چندین باره فراخوان عمومی انجام شده است


3⃣      شهریور ماه سال 95 ، بندر انزلی
شهرداری انزلی طی فراخوانی که در سایت خود منتشر کرده است خبر از برگزاری جشنواره فیلم و عکس به مناسبت "روز شهرستان بندر انزلی" داده است. متن فراخوان به شرح زیر می باشد : « شهرداری وشورای اسلامی شهر انزلی با همکاری آموزشگاه سینمایی هنر هفتم، جشنواره فیلم و عکس در مورد وقایع ۲۳ مهرماه۱۳۵۸ ،روز شهرستان بندرانزلی را برگزار میکند. علاقمندان به شرکت در این جشنواره می توانند آثار خود را از ۱۵ شهریور الی ۱۵ مهرماه ارسال نمایند. »⬅️   بعد از خواندن دو خبر اول، کاملا تفاوت نگاه و عملکرد مدیران شهری دو شهر استان ، که به فاصله 30 کیلومتر از همدیگر قرار دارند عیان می شود. قصد ندارم  در این مطلب به مسئله نامگذاری یک روز برای شهر انزلی یا رشت خیلی بپردازم، اما تنها یک مسئله در نوع تصمیم گیری مدیران دو شهر حائز اهمیت است، آنهم اینکه برای انتخاب روز شهرستان در بندر انزلی از شهروندان انزلی که صاحبان واقعی این شهر هستند نظرسنجی نشد، اما اولین اقدام مدیران شهری رشت، فراخوان عمومی و پرسش از شهروندان رشت بوده است. من فعلا از خیر نقدهایی که  به روز انتخاب شده به عنوان روز بندرانزلی وجود دارد می گذرم و ضمن احترام و پاسداشت به خون کسانی  که جان خود را در راه میهن گذاشته اند در این مطلب علی الحساب تنها یک سوال را مطرح می کنم :
هدف از نامگذاری یک روز از سال، بعنوان روزِ شهرستان چیست و مسئولین امر چه مدت زمانی را برای انتخاب این روز صرف کرده اند؟

امیدوارم دوستان پاسخگوی این سوالات به شهروندان این شهر باشند، باقی صحبت ها در رابطه با نوع انتخاب روزِ شهرستان را در صورت عدم پاسخگویی مسئولین در یک مقاله منتشر خواهم کرد.


⬆️    همانطور که در خبر سوم آمده است ، به مناسب روز شهرستان بندر انزلی، شهرداری این شهر فراخوان جشنواره فیلم و عکس منتشر کرده که متاسفانه هیچ کدام یک از شرط های فراخوان یک جشنواره استاندارد را ندارد، و در حالی برای جشنواره مهلت ارسال آثار را 30 روز در نظر گرفته شده که در جشنواره های مشابه فیلم و عکس حداقل فرصت زمانی 3 ماه است، ضمن اینکه فرمت آثار ارسالی نیز مشخص نشده است. در متن فراخوان آمده که این جشنواره با همکاری آموزشگاه هنر هفتم برگزار می شود. که از مسئولین برگزاری این جشنواره باید پرسید آیا در شهری که سابقه ای درخشان در عرصه سینمای بلند، کوتاه، مستند و تجربی دارد و برای روز مهمی مثل روزِ بندر انزلی نهاد یا افرادی اصلح تر برای برگزاری یک جشنواره که درخور شأن نام و سابقه بندر انزلی باشد وجود نداشت؟ که برای برگزاری این جشنواره دست به دامان آموزشگاهی شده اید که در آخرین تجربه اش از برگزاری یک مسابقه عکاسی ، خبرهایی خوبی از آن بیرون نیامده است. این دوستان در آخرین فعالیت خود از عهده یک مسابقه عکاسی استاندارد برنیامده اند آنوقت چطور برگزاری یک جشنواره با عنوان به این مهمی را بر عهده شان گذاشته اید؟ آیا نمی شد از ظرفیت های نهاد رسمی سینمایی شهر، انجمن سینمای جوان بندر انزلی، استفاده کرد؟ حقیقت ماجرا این است که این تصمیم گیری های خلق الساعه ای فقط به قصد حیف و میل کردن پول ملت گرفته می شود وگرنه کار فرهنگی کردن برای خود قانون و چهارچوبی دارد که با رفتار عجولانه و عطش دیده شدن برخی مسئولین بعد از اجرای این برنامه ها همخوانی ندارد.

 

  

 #بندر_انزلی

/ 0 نظر / 40 بازدید